Гормональні проблеми у людей із зайвою вагою визначаються лише у 5-10% випадків.⠀Серйозний набір ваги може спричинити гіпотиреоз – нестача гормонів щитоподібної залози, або хвороба Кушинга: коли через аденому гіпофізу наднирники виробляють надмірну кількість гормону стресу кортизолу.⠀У першому випадку людина, окрім зайвої ваги, страждає на втому, слабкість, зниження серцебиття, набряклість, погіршення стану шкіри. Тобто, зайва вага – не єдина проблема.
При хворобі Кушинга зайва вага має особливий розподіл: руки та ноги у людини худі, а плечі, обличчя, живіт – збільшуються.⠀Часто гормональні стани призводять до втрати маси тіла, наприклад гіпертиреоз – стан, коли щитоподібна залоза виробляє надмірну кількість гормонів.⠀Як впливають на зовнішність гормональні ліки?
Більшість гормонів, які прописує ендокринолог – замісна терапія, коли людині не вистачає певного гормону. Наприклад, інсуліну при діабеті чи тироксину при гіпотиреозі.⠀І ми компенсуємо потрібну кількість гормону пігулками. При правильній дозі та схемі лікування це ніяк не впливає на вагу, зовнішність та інші органи й системи.⠀У невеликого відсотка пацієнтів збільшується апетит при прийомі Л-тироксину. Але це можна контролювати.⠀Все, чого бояться пацієнти – набір ваги, підвищення артеріального тиску, зміни в зовнішності – наслідки лікування глюкокортикоїдними гормонами!
Це дуже серйозні й ефективні ліки. Але навіть якщо їх прийому не уникнути, можна знизити побічні ефекти, - це потребує регулярного обстеження та контролю аналізів.⠀Кожен пацієнт, що має підозри щодо порушення роботи щитоподібної залози, має робити УЗД щитовидної залози. Хоча УЗД – одна з ланок діагностики, додатково слід обстежувати ще й рівень гормонів.⠀Коли людина приходить з пакетом аналізів, вона точно знайде у себе якусь патологію. Або навпаки: УЗД чудове – і людина вважає, що перевіряти гормони не слід. Але функції та структура – не завжди пов’язані.
Ще один нюанс. Пацієнти часто звертаються з "патологіями" наднирників, які насправді виявляються лише анатомічними особливостями, що є нормальними для цієї людини. Для цього слід робити обстеження на якісних УЗД- машинах ( приладах для КТ чи МРТ).⠀Як і у випадку з щитоподібною залозою, структурні та гормональні порушення – різні речі. Гормональне дослідження наднирників вимагає дуже простих правил, зокрема, виключення препаратів, що впливають на рівень гормонів.⠀
Якщо вас турбує надмірна вага і ви не знаєте причини її виникнення, зробіть перший крок - якісне обстеження в комфортних умовах у Центрі здоров'я родини Людмили Лотоцької - Волкової.